Triki w CV – sprawdź zanim przekażesz dalej

Zanim złożysz/prześlesz CV do pracodawcy spójrz na nie całościowo i zastanów się, co widzisz, co z Twojego CV na pierwszy rzut oka może wyczytać potencjalny pracodawca? Może warto coś zmienić? Spędziłeś/aś nad nim sporo czasu i nie bardzo masz ochoty już na nie patrzeć? Pokaż znajomemu, najlepiej takiemu, który zawsze jest z Tobą szczery i nie musisz obawiać się, że powie z grzeczności, że mu się podoba.

1) Na początek dobrze jest jeszcze raz przeczytać ofertę pracy w związku z którą składasz CV (jeśli taka jest) i/lub przejrzeć dostępne informacje na temat firmy do której składasz ? zastanów się czy na pewno w miarę swoich możliwości odpowiedziałeś adekwatnie na ofertę, zamieściłeś informacje wszelkie na swój temat które mogą wydawać się interesujące temu konkretnemu pracodawcy (umiejętności, wykonywane obowiązki)?

2) Zastanów się czy dobrze dobrałeś rodzaj CV (CV funkcjonalne podkreślające umiejętności, success CV ? podkreślające mierzalne osiągnięcia czy może chronologiczne ? czytelnie prezentujące historie zatrudnienia?)

3) następnie sprawdź czy w tekście nie ma błędów ortograficznych i merytorycznych,

4) Spójrz na czcionkę – nie stosuj w tym wypadku popularnej Time New Roman, gdyż jest to czcionka która wygląda nieestetycznie ze względu na nierówne odległości między słowami, w CV nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Bezpieczniej także będzie nie stosować nietypowych czcionek, pracodawca może nie mieć możliwości wyświetlenia jej na swoim komputerze (zwłaszcza jeśli wysyłasz w formacie elektronicznym np. .doc, .dox czy .odt). Pewniej w tym wypadku będzie zastosować takie czcionki jak Tahoma, Arial czy Verdana.

5) Oceń układ graficzny przedstawianej treści – czy wydaję Ci się przejrzysty i czytelny? Jeśli treść przedstawiona jest chaotycznie istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje CV jako jedno z wielu zostanie odrzucone na wstępie. Oceń czy na pewno Twoje CV jest zwięzłe, przedstawione hasłowo, a nie czasem za pomocą całych zdań; czy przy przedstawianiu przez Ciebie informacji zachodzi konsekwencja, daty w równej linii nad datami, treść nad treścią, czy występuję jednolita punktacja, ta sama zasada pisania nagłówków oraz równe odstępy między blokami tematycznymi?

6) Zastanów się czy są w Twoim CV hasła – słowa klucze które chciałbyś, aby w pierwszej kolejności rzuciły się potencjalnemu pracodawcy. Jeśli tak pogrób je. Może być to kierunek studiów, stanowisko w Twoim życiorysie które jest zbliżone do tego o które się ubiegasz lub np. obowiązek jakiego się podejmowałeś, a którego wykonywanie może mieć znaczący wpływ na wzięcie cię pod uwagę przy rekrutacji.

7) Jeśli zamieściłeś/aś zdjęcie przyjrzyj się mu. Czy jest wyraźne? Jakiej osoby wrażenie sprawiasz, czy masz grobową minę, a może zbyt przesadnie uśmiechniętą? Zastanów się jak wyglądają pracownicy firmy w której pracujesz, czy wymaga się od nich profesjonalnego eleganckiego wyglądu, czy może dominuję ubiór swobodny? Staraj się zamieścić zdjęcie w dobrej jakości, z miłym lekko uśmiechniętym wyrazem twarzy. Powinieneś wyglądać elegancko, ale w zależności od standardów firmy możesz wprowadzić do swojego wizerunku więcej profesjonalizmu lub nieco więcej luzu.

8) Jeśli wysyłasz CV pocztą elektroniczną, oprócz standardowego pliku w formacie .doc, .dox czy odt wyślij również CV w formacie .pfd ? jest to format nieedytowalny i na pewno Twój potencjalny pracodawca zobaczy Twoje CV takim jak je zamierzałeś pokazać.

9) Wysyłając CV w załączniku za pomocą e-mail nie zapomnij  nadać stosowną nazwę plikowi z CV, wpisać odpowiedni temat listu, a w jego treści przywitać się pisząc parę słów. W nazwę pliku z CV wpisz kolejno swoje nazwisko imię i skrót CV, w  temacie warto poinformować, że odpowiadasz na ogłoszenie w związku z konkretnym stanowiskiem, a w treści możesz po prostu poinformować o zainteresowaniu ofertą i przesłaniu CV w załączniku .

triki

Author: Karina

doradca zawodowy

Share This Post On

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>